Skip Navigation
Students
Parents
Staff
Photo Gallery
Quicklinks
Cindy Gabehart

CIndy Gabehart
Pine Tree High School Principal
cgabehart@ptisd.org

 

Contact Us
903-295-5031
903-295-5042 - fax

 

Mailing Address:
P.O. Box 5878
Longview, Texas 75608

 

Physical Addresses:
900 Northwest Drive
Longview, Texas 75604
or
1005 W. Fairmont Street
Longview, Texas 75604

Anonymous Alert
2018 Football Program

Welcome to Pine Tree High School

Pine Tree High School abounds with opportunities for students and we encourage our students to be leaders in every way. PTHS has many rich traditions and a commitment to prepare our students to be college and career ready.  Exciting things are happening here and we welcome you to come see us at Pine Tree High School.
Announcements
College & Career Center
Course Guide
PT Cutlass
Video Library
Yearbook

Academic News

  • Pine Tree ISD will offer a mobile book bus program this summer starting June 5 and running every Tuesday in June.  

    Scheduled Stops:

    Stop 1:  Flamingo Mobile Home Park, 2405 Pine Tree Road - 8:00 a.m. - 8:45 a.m.

    Stop 2:  St. Matthew Catholic Church, 2800 Pine Tree Road - 8:50 a.m. - 9:35 a.m.

    Stop 3:  Birdie Park, 701 Niblick, 9:45 a.m. - 10:30 a.m.

    Stop 4:  Lakeside Mobile Home Park, 2011 South Lake Harris Road - 10:45 a.m. - 11:30 a.m. 

    Stop 5:  Hughes Chapel Christian Church, 127 E. Berkley11:45 a.m. - 12:30 p.m.
AP Summer Projects
etxama
Gold Tournament

Highlights

Teacher of the Year
  • Congratulations to David Ritch and Eric Mendoza, who achieved the elite rank of National Honor Thespian with the International Thespian Society as a result of their hard work and dedication to the Pine Tree Theatre program.  Ritch and Mendoza  earned more than 160 Thespian points, accumulating 1,600 hours of performance excellence as  actors, crew members, and officers of troupe 2309. 

    Jasmine Martinez, Noah Tesser, Elizabeth Pierce and Timothy Wright achieved Honor Thespian Status with ITS.  These students have demonstrated a commitment to excellence in theatre arts and have proven themselves valuable assets to Pine Tree High School’s theatre program by earning a minimum of 60 ITS performance points or 600 Theatre hours.
     
    Congratulations to the twenty-six Pine Tree students who were inducted into the International Thespian Society and began their journey Friday, May 25, 2018.  To qualify for the theatre honor society, actors and crew members must have earned 100 hours of excellent work in public performances. 
     
    Congratulations to our PT students!  #ptproud
  • Members of the Pine Tree High School Choir, under the direction of Danielle Warren, traveled to UIL State Solo and Ensemble Competition on May 27 at The University of Texas in Austin.  The following members received a first division superior rating on their class one solos.  
    Liliana Martinez, Le Violette 
    Jasmine Martinez, Se Florinda e Fedele 
    Brooke Leath, Danza Danza
    Tianna Bond, Silent Noon
  • Four Pine Tree High School art students were named winners in the high school division in the Keep Longview Beautiful Recycling Contest.

    Jasmine Martindale, Nicolas Williams, Lexi Green and Gracie Betts were surprised and recognized at the unveiling of their art work at Pine Tree High School on May 25.  The students artwork will be displayed on City of Longview trash collection trucks.
     
    Each year Keep Longview Beautiful in partnership with the City of Longview hosts the annual recycling contest.  With the selection of eight winners this year, Pine Tree High School had four students selected for their recycling artwork.
     
    Congratulations to our PT Pirates! 
    Keep Longview Beautiful
  • KC Dual Credit History field trip to the George W. Bush Presidential Library

    Field Trip
    Field Trip
  • The Pine Tree TEAMS Competition team, varsity and junior varsity, competed in March in the 2018 TEAMS Competition with both teams placing 1st in their division statewide, which qualifies them for nationals in Atlanta, Georgia.  
     
    TEAMS is an annual STEM competition challenging students to work collaboratively and apply their math and science knowledge in practical, creative ways to solve everyday engineering challenges. There are three components to the competition: an in depth essay submitted prior to the competition date, a multiple choice test where 80 questions must be answered in 90 minutes, and last a design and build challenge to be completed in 75 minutes
     
    Pine Tree's junior varsity team consisted of freshmen Sean Ray, Marilyn Shen, Jann Cabudoy, Emmanuel Viramontes, Tristan McBride and sophomores Isabella Nix, Conner Naseiro, Will Davis, Sterling Beakley. 
     
    PT's varsity team consisted of juniors Riley Stanley, Shawn Naseiro, Akshay Peddireddy, Caleb Terry, Gage Ellis and seniors Samuel Gonzalez, Dalton Roberts, Wade Seidel, and Jack Cheng. 
     
    Congratulations to our Pine Tree students! 
  • Pine Tree High School Art II student, Lexie Green, won the 2018 Longview Public
    Library Summer Reading Art Contest. Lexie's original artwork (see attached)  will be printed on the bookmarks given to everyone in the reading program this year. More information about the summer reading program can be found at: https://www.longviewtexas.gov/2897/Summer-Reading-Club.

    Great work Lexie representing Pine Tree ISD for the summer reading program.

    This year's national Summer Reading Club theme is "Libraries Rock!" The Summer Reading Club encourages kids to keep reading throughout the summer and is a way for them to have tons of fun! It is a FREE program for children 0-18 years old which begins the second week in June and ends the last week in July! It all begins with a Kick-Off Party on the Library Plaza, where the LPL will have fun foam, a bouncy house, DJ, popcorn and ice cream, sidewalk chalk, and lots more. All summer long, there are fun activities for families to do. Complete your weekly reading goal and visit the Library with your reading log to claim your prizes! At the end of July, there will be a big End Party at the Broughton Splash Pad to celebrate all you have accomplished with bouncy houses, a DJ, nachos and even drawings for free bikes (must be present to win)!  
  • Pine Tree High School art students brought home seven awards in the State VASE (Visual Arts Scholastic Event) held in San Marcos April 28. Pine Tree earned more medals than any other 5A school.  

     

    Congratulations to our state VASE ( Visual Arts Scholastic Event) finalists and gold medal winners!

     

    State finalists are an elite group of art students earning perfect scores for outstanding artwork at our regional events throughout the state.   We are so proud of the artistic accomplishments of these students.

     

    Reysiane Salazar- Gold Medal - Charcoal

    Titus Rucker - Gold Medal - Charcoal

    Tara Story- Double Gold Medal- Painting

    I'yonnia Mumphrey- Gold Medal-Photography

    Kloie Shultz- Gold Medal-Photography

    Erica Vaughn- Gold Medal - Photography

    Ramon Rubio

    Carly Garcia

    Aliyah Arrendondo

    Destinee Houston

    VASE
  • What could you do with a bakery box, a laser beam, six lenses and an hour? Students from across Texas were presented with this challenge on Saturday, April 28th, as part of the 33rd annual TAME State STEM Competition, sponsored by Raytheon and held at the YMCA Collin County Adventure Camp in Anna, Texas. 
     
    Students used the supplies to focus and diffuse a laser beam during the Engineering Design Challenge segment of the competition.
     
    Sixteen students from the East Texas Chapter competed in the event.
     
    The following students placed in the competition:
     
    Pine Tree High School
     
    Jann Shane Cabudoy - 2nd Place in 9th Grade Science
     
    Jvin Howard - 3rd Place in the Engineering Design Challenge
     
    William Davis - 5th Place in 10th Grade Math
     
    Zachary Russell - 1st Place in the Engineering Design Challenge
     
    Pine Tree Junior High
     
    Bryce Willadson - 1st Place in 8th Grade Math
     
    Pine Tree Middle School
     
    Elijah Edwards - 6th Place in the Engineering Design Challenge
     
     
    The State STEM Competition is an annual event organized by the Texas Alliance for Minorities in Engineering (TAME), a statewide non-profit organization committed to preparing Texas students to pursue careers in science, technology, engineering, and math (STEM).
  • Pine Tree High School inducted seventy-two sophomores and juniors in their spring National Honor Society induction on April 30 at the Pine Tree High School Theater.  The students were inducted based on their GPA of 3.5 or higher (scholarship) as well as service, leadership and character.

    Current National Honor Society officers Wade Seidel, Dalton Roberts, Kalie Rhodes, Dariann Munguia, Jack Cheng and Samual Gonzalez led the ceremony.  The keynote speaker was Dr. Kerri Daugbjerg, PTISD board member, and ceremony presenters Katy Rue and Samantha Szdloski, National Honor Society advisers and Melinda Tidwell, PTHS Academic Dean. 

    Congratulations to new NHS inductees!
    Juniors
    Joshua Hecker
    Jackson Lair
    Matthew McQuaid
    Kailey Quiett
    Colton Vandiver
    Sophomores
    Amanda Aguilera
    Alexis Allen
    Laisha Aranda
    Reagan Armstrong
    Taitum Barry
    Bianca Bautista
    Sterling Beakley
    Ashleigh Boston
    Brekken Braswell
    Ely Camargo
    Shanydria Clayton
    Gabrielle Cope
    Blake Couch
    Leah Counts
    Ainsley Daugbjerg
    Daniel De los Santos
    Rebekah Donnell
    Na'Tavia Elder
    Mercedes Estrada
    Sophia Fisher
    Victoria Flanagan
    Cassidy Fuller
    Itzel Gonzales
    Juanita Guzman
    Lupita Guzman
    Leorah Haesecke
    Callista Harrold
    Jasmin Hernandez
    Adalie Hodgin
    Kaden Hogue
    Jessica Hosmer
    Samantha Hosmer
    Ashly James
    Terra Jones
    Rose LaBay
    Itzel Lara
    Brooke Leath
    Marisol Lopez
    Libby Mitchell
    Ariana Mojica
    Brilee Moore
    Connor Naseiro
    Mackenzie Newman
    Isabella Nix
    Aaron Oviedo
    Luke Oxsheer
    Brianna Palacios
    Carson Parmelee
    Brandy Paz

     
    Natalia Rodriguez
    Karina Ruiz
    Camden Salser
    Priscilla San Miguel
    Kloie Schultz
    Destiny J. Smith
    Isabel Solis
    Samantha Sommerfeld
    Sophia Szczepanek
    Corey Thomas
    Taylor Toliver
    Erika Vaughn
    Eriberto Velazquez
    Abigail Walker
    Olivia Walton
    Kelslee Warwick
    Brooke Wilbur
  • Twenty of our Pine Tree ISD Special Olympics Athletes (grades 3-12) traveled to Lufkin, TX on Saturday to participate in the Area 7 Spring Games.  We are extremely proud of our PT Pirates for their hard work and dedication! 

    The following students placed in following events:

    4x100 M Relay Teams:
    Team 1: Kevin Barnes, Angelina Bynum, Alex Chatham, Justice Williams - Gold
    Team 2:  William Graves, Lailah Houston, Gabriel Sherman, Holden Smith - Silver
    Team 3:  Javier SanMiguel, Teegan Watson, Shalay Williams, Riley Stout - Gold
     
    50 M Dash:
    Alondra Palacios, Bronze
    Madyson Smith, Gold
    Tina Waters, Gold
    Kevin Barnes, Silver
    Kiki Deckard, 4th Place
    Jovanty Fierros, Bronze

    50 M Assisted Walk:
    Gabriel Gamboa, Gold

    100 M Wheelchair Race:
    Job Howie, Gold

    100 M Dash:
    Javier SanMiguel, Silver
    Gabriel Sherman, Gold
    Holden Smith, Bronze
    Riley Stout, Bronze
    Teegan Watson, 4th Place
    Justice Williams, Gold
    William Graves, Gold
    Lailah Houston, Silver
    Angelina Bynum, Gold
    Alex Chatham, Silver
    Shalay Williams, Silver
    Softball Throw:
    Alondra Palacios, Silver
    Javier SanMiguel, Gold
    Gabriel Sherman, Bronze
    Madyson Smith, Gold
    Holden Smith, Gold
    Riley Stout, Gold
    Teegan Watson, Bronze
    William Graves, Bronze
    Lailah Houston, 4th place
    Job Howie, Gold
    Kevin Barnes, Bronze
    Kiki Deckard, 4th place
    Jovanty Fierros, Silver
    Shalay Williams, Gold

    Mini-Turb Javelin Throw: 
    Tina Waters, Silver
    Justice Waters, Silver
    Angelina Bynum, Gold
    Alex Chatham, Silver
  • Out of 60 high school teams competing in the 2018 Region 7 High School Robotics Competition yesterday in Kilgore, Pine Tree came in 5th place with the sophomore team of William Davis, Brendan Simmons and team captain, Aron Lopez! Pics attached. 
    Robotics Team
    Robotics Team
  • The last regular tournament of the year is completed with the Pine Tree Fishing Club finishing 20 out of 324 schools at the Lake Wright Patman competition on April 21.   Congratulations to our PT anglers!

    Kevin Jackson 9th Place
    Jack Gense and Hudson Finley 13th Place
    Merrick Taylor/Connor Mayeux  14th overall

    Pine Tree qualified five teams for the Lake O the Pines Classic.

    PT Qualifying Teams

    Merrick Taylor/Connor Mayeux
    Jack Gense/Hudson Finley
    Alex Aguilar/Jacob Carter
    Bryce Payne/Bret James
    Kevin Jackson

    The Championship Tournament will be May 19 at Lake O the Pines (Sandy Beach Ramp also known as Lakeside Park.  The day will include a boat parade and floating national anthem starting at 6:30 a.m.  Awards and state weight-in starts at 2:15 p.m.
  • Wade Seidel, a senior at Pine Tree High School, has been recognized by the Texas High School Coaches Association and the Texas Army National Guard as 1st Team Academic All State Track for 2017-2018.   
     
    Congratulations, Wade!
  • The Pine Tree HS Bands competed at the UIL Region IV Concert and Sightreading competition April 17-18, 2018 in Mt. Pleasant. 

    The Varsity Wind Ensemble, under the direction of Aaron Turner, received straight 1's on stage and straight 1's (SUPERIOR) in sight reading, earning the PTHS Bands a Class A Sweepstakes trophy that is only awarded to those groups that achieve this level in addition to receiving 1's at marching contest in the fall. This is Turner's first year as head Band Director, after having served as the Assistant Director for the past 3 years.

    The Non-Varsity Symphonic Band, under the direction of Kirk Wells, also received straight 1's on stage and straight 1's in sightreading, earning them a Sweepstakes trophy as well. This is Wells' first year to direct the HS Symphonic Band, and he has done an outstanding job.

    The Sub-Non-Varsity Concert band received Excellent ratings on stage and in sight reading. This is a great accomplishment for this young group. "They have worked very hard to reach this level of performance, and I am proud of them," says Director, Aaron Turner.

    Pine Tree High School was the ONLY school to send 3 bands to the competition, which is a testament to the number of students in the program and the commitment of the band directors, staff, and Director of Fine Arts, Mark Melton, to allow every student to achieve high levels of success. 
  • The Pine Tree Special Olympics athletes competed in the local Special Olympics Track & Field event on March 29 hosted by the Upshur County Co-op at Gilmer High School.  Thirty-eight PT athletes competed this year.  Congratulations to our PT athletes!

    50 M Dash
    Gold
    Micah Hardin
    Andrew Wolf
    Alondra Palacios
    Silver
    Kiki Deckard
    Jovanty Fierros 
    Karen Rainer 
    Angel Simmons 
    William West 
    Bronze 
    Kevin Barnes
    Christopher Juarez
    Eric Perales
    Madyson Smith

    100 M Dash
    Gold
    Gabriel Sherman
    Justice Williams
    Silver 
    Angelina Bynum
    William Graves
    Lailah Houston
    Shiona Lewis
    Bri'Ana McClendon
    Holden Smith
    Jordan Rogers
    Javier San Miguel
    Teegan Watson
    Shalay Williams
    Bronze 
    Alex Chatham
    Riley Stout
    Tina Waters

    50 M Dash
    Gold
    Micah Hardin
    Andrew Wolf
    Alondra Palacios
    Silver
    Kiki Deckard
    Jovanty Fierros 
    Karen Rainer 
    Angel Simmons 
    William West 
    Bronze 
    Kevin Barnes
    Christopher Juarez
    Eric Perales
    Madyson Smith

    100 M Dash
    Gold
    Gabriel Sherman
    Justice Williams
    Silver 
    Angelina Bynum
    William Graves
    Lailah Houston
    Shiona Lewis
    Bri'Ana McClendon
    Holden Smith
    Jordan Rogers
    Javier San Miguel
    Teegan Watson
    Shalay Williams
    Bronze 
    Alex Chatham
    Riley Stout
    Tina Waters

    50 M Assisted Wheelchair
    Gold 
    Kennedy Anderson

    50 M Assisted
    Gold
    Justin Cabudoy
    Brianna Lopez
    Alex Sherman

    Turbo Javelin
    Gold
    Alex Chatham
    Silver 
    Angelina Bynum
    Justice Williams
    Bronze 
    Tina Waters

    100 M Wheelchair
    Bronze
    Job Howie

    Softball Throw
    Gold
    Kennedy Anderson
    William Graves
    Lailah Houston
    Brianna Lopez
    Karen Rainer
    Alex Sherman
    Gabriel Sherman
    William West
    Silver 
    Justin Cabudoy
    Kiki Deckard
    Jovanty Fierros
    Arianna Hewett
    Shiona Lewis
    Bri'Ana McClendon
    Alondra Palacios
    Jordan Rogers
    Holden Smith 
    Riley Stout
    Teegan Watson
    Bronze 
    Kevin Barnes
    Micah Hardin
    Job Howie
    Christopher Juarez
    Eric Perales
    Javier San Miguel
    Angel Simmons
    Madyson Smith
    Shalay Williams

    4x100 M Relay
    Gold
    Angelina Bynum
    Alex Chatham
    William Graves
    Lailah Houston
    Jordan Rogers
    Gabriel Sherman
    Holden Smith
    Justice Williams
    Silver 
    Javier San Miguel
    Riley Stout
    Teegan Watson
    Shalay Williams
  • The Pine Tree High School Math Science Team finished strong at the Hallsville meet on March 24.  

    The Number Sense team consisting of Shaun Ray, Marilyn Shen, Kia Miller and Caleb Terry placed 2nd and will advance to the regional meeting as the wild card team (Top 2nd place team in the region).  Individuals placing were:  Shaun Ray - 3rd (advancing to regional), Marilyn Shen - 4th and Kia Miller - 6th.

    The Calculator team placed 3rd with team members Callisto Davis, Samuel Gonzalez, Akshay Pedireddy, and Jorge Juarez.  Individuals place were Callisto Davis - 4th and Samuel Gonzalez - 6th.

    The Math team placed 3rd with team members Kalie Rhodes, Callisto Davis, Riley Stanley and Samuel Gonzalez.  Individuals placing were Kalie Rhodes - 6th.

    The Science team placed 2nd with team members Korbin Davis, Kalie Rhodes, Jack Cheng, Shawn Naseiro, Callisto Davis and Connor Nasiro.  Individuals placing were Korbin Davis - 5th, Shawn Naseiro - 2nd (Top Biology) and Kalie Rhodes - 2nd (Top Physics).
  • The Pine Tree Fishing Club finished well at the Toledo Bend Tournament on March 17 and qualified for the Championship Meet.  With only one tournament regular qualifying tournament remaining for the season, the overall standings are below.

    Team                                                                           Place

    Merrick Taylor and Connor Mayeux                            7th
    Bret James and Bryce Payne                                        42nd
    Jack Gense and Hudson Finley                                    50th   
    Alex Aguilar and Jacob Carter                                     60th
    Kevin Jackson                                                              65th
    Andy Ruiz and Alan Garcia                                          67th
    Ethan Hearn and Dalton Roberts                                79th
    Jaxin Loveless and Noeah Wood                                 85th
    Marshall Daugjberg and Jack James                           89th
  • Congratulations to our newly selected Pine Tree High School Cheerleaders and Mascot! These students will represent Pine Tree for the 2018-2019 school year.

    Varsity Cheerleaders
    Riley Stanley, Co Captain
    Cheyenne Thurmond
    Colton Vandiver, Captain
    Hannah Barry
    Donazia Harris
    Sam Sommerfeld
    Kelslee Warwick
    Jaiden Chism
    Holly James
    Jia Lewis
    Jayla McCarty
    Allison Mitchell
    Madison Stewart
    Emma Teter

    Junior Varsity Cheerleaders
    Lacey Allen
    DeAnna Hawley
    Jada Jones
    Jade Jones
    Addyson Newell
    Cassidy Carter
    Jordan Chastain
    Sanniyah Fortson
    Makayla Furlong
    Aniya Gibson
    Abigail Grimaldo
    Madison Hughes
    Mollee James
    Kimberly Torres

    •  

      PINE TREE POWER

      The Pine Tree Girls Power Lifting Team captured the Region 3 Division 1 regional championship this week. This is the first power lifting regional championship in the school's history.

      Pine Tree State qualifiers are Jade Peoples, Norma Ortega, Jia Lewis and Jacqueline Ramirez.

      Pine Tree High School Power lifting has qualified twenty-one athletes for regional competition.  Congratulations to our regional qualifiers!

      PINE TREE POWER LIFTING REGIONAL QUALIFIERS 
      Wt Rank Name School
      114 10 GRAY, JACOB 
      114 12 IRVIN, DANIEL 
      148 3 SIMMONS, ORRAN 
      275 5 BURKES, KEITH 
      97 3 TETER, EMMA 
      105 1 PEOPLES, JADE 
      105 2 ORTEGA, NORMA 
      114 2 LEWIS, TIONNA 
      114 9 EVANS, JASMINE 
      123 5 JACKSON, DESTINY 
      123 11 RODRIGUEZ, NATALIA 
      132 3 SCOTT, MACKINZA 
      148 4 BARRY, TAITUM 
      148 4 PITRE, SAIDA 
      165 7 PIKE, MADISON 
      165 12 VASQUEZ, NALLELY 
      181 8 EPPS, AMIYA 
      198 3 LEWIS, JIA 
      220 3 LIGHTFOOT, CALLIE 
      259 2 RAMIREZ, JACQUELINE 
      259 10 MAYA, MYRA 

      PINE TREE POWER

      LIFTING REGIONAL QUALIFIERS 

       

      Wt Rank Name School


      114 10 GRAY, JACOB 

      114 12 IRVIN, DANIEL 

      148 3 SIMMONS, ORRAN 

      275 5 BURKES, KEITH 

      97 3 TETER, EMMA 

      105 1 PEOPLES, JADE 

      105 2 ORTEGA, NORMA 

      114 2 LEWIS, TIONNA 

      114 9 EVANS, JASMINE 

      123 5 JACKSON, DESTINY 

      123 11 RODRIGUEZ, NATALIA 

      132 3 SCOTT, MACKINZA 

      148 4 BARRY, TAITUM 

      148 4 PITRE, SAIDA 

      165 7 PIKE, MADISON 

      165 12 VASQUEZ, NALLELY 

      181 8 EPPS, AMIYA 

      198 3 LEWIS, JIA 

      220 3 LIGHTFOOT, CALLIE 

      259 2 RAMIREZ, JACQUELINE 

      259 10 MAYA, MYRA 

    • The TMSCA High School State Meet was held in San Antonio this weekend, March 17th. The Pine Tree Math-Science Team did a great job placing 3rd overall in the 5A Division of 25 teams. The Number Sense Team placed 3rd, consisting of Shaun Ray, Marilyn Shen, Caleb Terry, and Jorge Juarez. The Calculator Team placed 3rd, consisting of Callisto Davis, Samuel Gonzalez, Dalton Roberts, and Akshay Peddireddy. The Math Team placed 4th, consisting of Kalie Rhodes, Callisto Davis, Caleb Terry, and Marilyn Shen. The Science Team placed 8th consisting of Kalie Rhodes, Korbin Davis, Emmanuel Viramontes, and Shawn Naseiro. Top Gun Honors went to PT students Callisto Davis and Caleb Terry.  Top Gun Honors is an overall point accumulation in all events.Caleb Terry placed 6th for the juniors and Callisto Davis placed 1st for the seniors. Callisto was awarded the highest scholarship for her efforts . 

      Individuals placing in the top 10 were:

      Number Sense
      Seniors - Kia Miller -4th, Dalton Roberts - 6th, Callisto Davis - 7th, Samuel Gonzalez - 8th, Kalie Rhodes - 9th
      Juniors - Caleb Terry - 4th, Jorge Juarez - 5th, Riley Stanley - 7th
      Freshmen - Shaun Ray - 4th, Marilyn Shen - 6th
      Calculator
      Seniors - Callisto Davis - 2nd, Samuel Gonzalez - 5th, Dalton Roberts - 6th
      Math
      Seniors - Kalie Rhodes - 5th, Callisto Davis 6th
      Freshmen - Marilyn Shen - 9th
      Science 
      Freshmen - Emmanuel Gonzalez - 7th

      Math-Science Team Members
      Math-Science Team Members
    • Despite cold and wet weather at the Lake Fork Fishing Tournament on February 17, the Pine Tree Fishing Team finished strong.  

      Bryce Payne placed 24th, Merrick Taylor and Connor Mayuex placed 34th with Dalton Roberts finishing at 35th.

      The results year-to-date are Connor Mayeux and Merrick Taylor are in 11th place overall for the year competing against 250 teams and 35 schools.

      Congratulations to our PT anglers! #PTProud 
      Despite cold and wet weather at the Lake Fork Fishing Tournament on February
      17
      , the Pine Tree Fishing Team finished strong.  
       
      Bryce Payne placed 24th, Merrick Taylor and Connor Mayuex placed 34th with Dalton Roberts finishing at 35th.
       
      The results year-to-date are Connor Mayeux and Merrick Taylor are in 11th place overall for the year competing against 250 teams and 35 schools.
       
      Congratulations to our PT anglers! #PTProud 
    • Pine Tree High School art students received 9 awards at the Longview Museum of Fine Arts 58th Annual Student invitational. Out of 15 schools that participated, Pine Tree high won 9 of the awards- which is more awards than any other high school. This exhibition gives students an opportunity to display their artwork within the gallery and compete for top honors and prize money. 250 works from 15 high schools entered pieces in a variety of categories. Caleb Bell, Tyler Museum of Art Curator was this year's judge for the invitational. We are very proud of our Pine Tree Art students! Their artwork will be on display at the Longview Museum of Art until March 24th- we hope you can see it.


      Director’s Choice:

      Ramon Rubio $100

      Kaley McMullen $100


      Drawing Color: 

      Honorable Mention- Kelee Norris $25

       

      Mixed Media: 

      3rd- Bethany Ballenger $50


      Photography:
      2
      nd-Erika Vaughn $75

      3rd- Jonathan Diaz $50

      Honorable Mention- I’yoniaMumphrey $25

       

      Computer Graphics:

      3rd- Dejah Colburn $50


      Printmaking:

      1st- Isiah Bryant $100

    • Pine Tree High School Leadership/Student Council has been selected to the Texas Association of Student Councils District 4 President school and will plan and lead the TASC district for 2018-2019.

       

      In addition to this recognition, Pine Tree's Leadership/Student Council met all requirements in Community Service, Pride & Patriotism, DASH, (Drug, Alcohol, Safety, & Health) and Energy & Environment to be named an Outstanding Leadership/Student Council and a Sweepstakes school.

       

      Congratulations! #PTProud

    • Pine Tree 11th graders Robert J. Ray, Sierra Reese, Lauren Parker, Evelyne Ramirez, and Gisel Veliz recently advanced an original stop motion film to the state semifinals in the UIL Young Filmmaker's Festival.  There were over 700 entries, and they competed in Division II which includes 5A/6A schools from all over the state.  Their film, "A Cheesy Slice of Love," advanced through three preliminary rounds, becoming a state semifinalist as one of the top 12 in its category.  It was edged out in the finals by less than a point.  Films were ranked by three judges, and one judge awarded the film first place.  Students created props to tell a story, and then captured over 1,000 pictures that they edited into a series in order to create the illusion of movement.  Films had to be between 30 seconds to 3 minutes in length.

      "A Cheesy Slice of Love" is a Chaplin-esque film about love, pepperonis, a mushroom, and an alien.  I promise you will never view pizza the same way again.  The film can be watched here.
       
    • A record number of ninety-nine Pine Tree students participated in the TAEA Visual Arts Scholastic Event (VASE) art competition. 

      The mission of the TAEA Visual Arts Event is to recognize exemplary student achievement in the visual arts by providing art students and programs a standard of excellence in which to achieve.  

      These award winners are students of Pine Tree's High School art/visual art teachers Mary Graham, Wayne Gaddis, Elizabeth White and Caity Rutledge.

      Congratulations to our State and Medal winners!

      State Attendees by Division:
      Kloie Shultz, printmaking, Division I 
      I'yonia Mumphrey, Digital Photo, Division I 
      Alliyah Arrendondo, Digital Photo, Division II
      Titus Rucker, Artwrok, Division II
      Tara Story, Artwork - two piece winner, Division II
      Carly Garcia, Artwork, Division II
      Destinee Houston, Digital Photo, Division III
      Erika Vaughn, Digital Photo, Division III
      Reysiane Salazar, Artwork, Division III
      Ramon Rubio, Artwork, Division IV

      Division I Medalist:
      Matteo Corrales, Digital Photo
      Iyonia Mumphrey, Digital Photo - two piece winner
      Marla Rodriguez, Digital Photo
      Jacob Carter, Digital Photo
      Brandy Gonzales, Digital Photo
      Mackenzie Newman, Digital Photo
      Bianca Juarez, Digital Photo- two piece winner
      Dejah Colburn, Digital Photo
      Leorah Haksecke, Digital Photo- two piece winner
      Kimberly Godinez, Digital Photo
      Kloie Shultz, Printmaking
      Norma Ortega, Digital Art

      Division II Medalist:
      Janiya Jackson, Digital Photo 
      Alliyah Arrendondo, Digital Photo
      Mercedes Estrada, Digital Photo
      Harleigh Wright, Digital Photo
      Lexie Green, Digital Photo
      Mercedes Estrada, Artwork
      Carly Garcia, Artwork
      Orran Simmons, Artwork - two piece winner
      Amber Parker, Artwork
      Tara Story, Artwork - two piece winner
      Brieannah Williams, Artwork
      Petra Enloe, Artwork
      Titus Rucker, Artwork - two piece winner

      Division III Medalist:
      Erika Vaughn, Digital Photo
      Abigail Roberts, Digital Photo- two piece winner
      Destinee Houston, Digital Photo- two piece winner
      Azura Mayhall, Digital Art
      Reysiane Salazar, Artwork
      Sarah Mata, Sculpture
      Savannah Riley, Artwork
      Aleena Galvan. Artwork - two piece winner
      Sara Sanchez, Artwork
      Angelina Devona, Artwrok - two piece winner
      Gaelynn Prosser, Artwork - two piece winner
      Sobeida Garcia-Cardona, Artwork

      Division IV Medalist:
      Ramon Rubio, Animation - two piece winner
      Sidney Andrade, Graphic Design

      Alyssa Finklea, Artwork
    • Pine Tree Culinary Arts competed in the SkillsUSA Competition February 9 in Waco.  Pine Tree ISD students Jazlyn Womack, Taeshawn Turner and Amber Smith represented Pine Tree.
       
      Amber Smith competed in the Commercial Baking category and placed 2nd.  Smith will continue for the second year in a row in that category in state competition in April.
       
      SkillsUSA is a national membership association serving high school, college and middle school students who are preparing for careers in trade, technical and skilled service occupations, including health occupations, and for further education. SkillsUSA is a partnership of students, teachers and industry working together to ensure America has a skilled workforce. SkillsUSA helps each student excel.
    • The Pine Tree High School choirs, under the direction of Danielle Warren, competed in UIL Competition at Marshall High School on February 9.  PTHS Choir has a long standing tradition of superior ratings at this competition and this year the streak continues.  
      Congratulations to each of our PT students!

      Solos:
      Liliana Martinez, Class 1, Superior
      Sobieda Garcia, Class 2, Superior
      Brooke Leath, Class 1, Superior
      Tianna Bond, Class 1, Superior
      Jeremy Minor, Class 2, Superior
      Juan Ruiz, Class 1, Superior
      Tyrese Smith, Class 1, Superior
      J’Vin Howard, Class 1, Superior
      Ty Robinson, Class 1, Superior
      Emily Fowler, Class 1, Superior
      Elisabeth Pinkston, Class 1, Superior
      Cyndi Ponton, Class 1, Superior
      Jasmine Martinez, Class 1, Superior
      Megan Oswald, Class 1, Superior
      Nick Caraway, Class 1, Superior
      Natalie Wright, Class 2, Superior
      Elijah Hall, Class 3, Superior
      Sedrick Evans, Class 2, Superior
      Priscilla SanMiguel, Class 3, Superior
      Emma Carter, Class 3, Superior

      Ensembles:
      Non Varsity Women, Class 2, Superior
      Rebekah Donnell
      Alyssa Davila
      Deja Wilbur
      Ashley Jochum
      Kloie Schultz
      Samantha Hosmer

      Varsity Mixed, Class 1, Superior
      Cyndi Ponton
      Tianna Bond
      Kemaro Collins
      Tyrese Smith
      Caylon Coby
      Sedrick Evans
      Zofia Allen
      Lili Martinez
      Jasmine Martinez
      Emilee Fowler
      Ty Robinson
      Michael Donnell
      Trenton Altis
      Dalan Ramthun
      Eryne Henderson
      Naomi Hawkins

      Class 1 Superior ratings will compete at state solo and ensemble in May at UT Austin.

    • Results for the Regional level of the National Arts Scholastic Event have been announced, and Pine Tree High has 9 winners this year! 
      The Scholastic Art & Writing Awards are the nation’s longest-running and most prestigious recognition program for creative teens in grade 7–12. Congratulations to these students, we are so proud of you:

      Pine Tree High Gold Key Winners (will advance to National Judging March 13th):
      Dejah Colburn, Gold Key, Digital Art, Flight for Lyfe
      Lexie Green, Gold Key, Digital Art, Colors

      Pine Tree High Silver Key Winners:
      Alliyah Arrendondo, Silver Key, Digital Art, Reflection 
      Kayley McMullen, Silver Key, Digital Art, Dia de los Muertos
      Marla Rodriguez, Silver Key, Photography, Run
      Grace Talley, Silver Key, Digital Art, tears

      Pine Tree High Honorable Mention:
      Jessi Wright, Honorable Mention, Digital Art, Jordan
      Jonathan Diaz, Honorable Mention, Photography, Storm Coming 
      Sydney Harris, Honorable Mention, Digital Art, Savannah

      Teacher: Elizabeth White

      We wish Dejah and Lexie good luck at the next round! We'll keep our fingers crossed until March 13th!
    • Congratulations to the Math Science Team on their January 27th TMSCA Meet in Atlanta, where they placed 2nd overall. Medals went to top 5 places. Pine Tree took 28 of those top 5 spots in 4 events! 

      Congratulations to our 6th, 7th and 8th graders who scored in the top 10 in their events.

      Number Sense
      Megan Wolfe – 2nd place, 6th grade
      Damil Arogo – 3rd place, 6th grade
      Dealyn Evans – 4th place, 6th grade
      Sarah Wilson – 5th place, 6th grade
      Alexandra Sanchez – 6th place, 6th grade
      Jose Aranda – 7th place, 6th grade
      Grant Beakley – 1st place, 7th grade
      Asyiah Bray – 2nd place, 7th grade
      Noah Sims – 4th place, 7th grade
      Fatima Vazquez – 6th place, 7th grade
      Nikko Rubio – 7th place, 7th grade
      Jai Ryan – 8th place, 7th grade
      Shane Moore – 9th place, 7th grade
      Zoe Davis – 4th place, 8th grade
      Bryce Willadson – 5th place, 8th grade
      Kaleb Hogue – 9th place, 8th grade
      Samuel Beall- 10th place, 8th grade

      Calculator
      Jose Aranda – 2nd place, 6th grade
      Dealyn Evans – 4th place, 6th grade
      Alexandra Sanchez – 8th place, 6th grade
      Stephanie Viramontes, 9th place, 6th grade
      Grant Beakley – 1st place, 7th grade
      Fatima Vazquez – 2nd place, 7th grade
      Marco Echave – 3rd place, 7th grade
      Lenore Martin – 4th place, 7th grade
      Jai Ryan – 8th place, 7th grade
      Shane Moore – 9th place, 7th grade
      Carlo Echave – 7th place, 8th grade
      Jonah Harwood – 8th place, 8th grade

      Math
      Damil Arogo – 2nd place, 6th grade
      Dealyn Evans – 3rd place, 6th grade
      Jose Aranda – 7th place, 6th grade
      Uriel Reyes – 8th place, 6th grade
      Sarah Wilson – 10th place, 6th grade
      Grant Beakley – 1st place, 7th grade
      Asyiah Bray – 3rd place, 7th grade
      Noah Sims – 4th place, 7th grade
      Fatima Vazquez – 5th place, 7th grade
      Nikko Rubio – 8th place, 7th grade
      Haris Hussain – 10th place, 7th grade
      Bryce Willadson – 5th place, 8th grade
      Zoe Davis – 6th place, 8th grade
      Kaleb Hogue – 10th place, 8th grade

      Science
      Harper Jones 8th place, 6th grade
      Damil Arogo – 10th place, 6th grade
      Noah Sims - 2nd place, 7th grade
      Asyiah Bray – 3rd place, 7th grade
      Lenore Martin – 4th place, 7th grade
      Bryce Willadson – 1st place, 8th grade
      Zoe Davis – 4th place, 8th grade
      Rebecca Leeson – 5th place, 8th grade
      Samuel Beall - 6th place, 8th grade
      Payton Wright – 8th place, 8th grade

    • The Pine Tree High School Powerlifting teams dominated the Henderson meet on January 25.  The boys team finished in 4th place with the girls team bringing home 2nd place.  

      Congratulations to our Pine Tree Pirate athletes!
      Boys Team-4th Place Finish
      Weight Class- Athlete - Place
      275- Keith Burkes-2nd
      242-Alex Bearden-2nd
      220-Seth Akin-3rd
      181-Jayden smith- 4th, Deaundre Heath-8th
      165-Caleb James-4th
      148-Orran Simmons-2nd, Julian Fierros- 6th
      123-Jacob Gray-6th
      114-Daniel Irvin-2nd

      Girls Team -2nd place
      Callie Lightfoot-1st
      Jacqueline Ramirez-2nd
      Amiya Epps-5th
      Jasmin Hernandez-8th
      Nalley Vasquez-4th
      Madison Pike-3rd
      Saida Pitre-3rd
      Taitum Barry-2nd
      Mackinza Scott-1st
      Destiny Jackson-1st
      Norma Ortega-4th
      Jade Peoples-3rd

    • Robotics Students
      Robotics Students
      Robotics Students
      Robotics Students
    • PTHS Leadership and Student Council students spend the last few weeks collecting letters written to Santa from the PTISD campuses.  They were able to collect 5,711 letters which equals $15,022 Macy's will donate to the Make A Wish Foundation. The letters are now on their way to Macy's flagship store in New York!  Thank you to all who participated!!
      Student Council
    • The Pine Tree High School Cheer Squad competed in the UCA North Regional Championship in Lewisville, Texas on November 19 and earned 1st place in the Small Varsity co-ed division. 
      The win earns the PT squad a bid to the National High School Cheerleading Championships in Orlando, Florida. 
      Congratulations, PT Cheer Squad!
      Cheer Team
Calendar
Previous monthJune, 2018Next month
S M T W T F S
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
UPCOMING EVENTS

Student of the Month:

9th: I'yonia Mumphrey
10th: Isabella Nix
11th: Shawn Naseiro
12th: Kalie Rhodes

9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
Student of the Month Student
Student of the Month Student
Student of the Month Student
Student of the Month Student

Pirate of the Month:

9th: Angie Rojas
10th: Not Pictured
11th: Riley Stanley
12th: Korbin Davis

Pirate of the Month Student
Pirate of the Month Student
Pirate of the Month Student
  •  

    Pirate of the Month:

    9th Grade:
    Josh Jones
    Elizabeth Martinez

    10th Grade:
    Samantha Hosmer

    11th grade:
    Caleb Terry
    Keshon Williams

    12th Grade:
    Samuel Gonzalez
    Trevor Wilson

    Student of the Month:

    9th Grade:
    Rory Curtis
    Angel Sanchez

    10th grade:
    Andres Bessera
    Micah Jackson

    11th Grade:
    Jack Eaton
    Emily Sarinana

    12th Grade:
    Wade Seidel
    Callie Lightfoot

MISSION
The Pine Tree family champions the relentless pursuit of excellence through a compassionate and safe learning environment empowering all students to develop their unique passions and to make a positive impact in a global society.

Copyright © 2016 - Pine Tree Independent School District

powered by ezTaskTitanium TM